Strona Główna Forum Kontakt Linki Reklama
Losowe zdjęcie:

Strona Główna : Artukuły technologiczne

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>
Kontrola stanu złóż w filtrach ciśnieniowych

Dodano: 29 Września, 2008

Specyfika konstrukcji filtrów ciśnieniowych sprawia, że kontrola stanu złoża filtracyjnego jest tutaj o wiele trudniejsza niż w przypadku filtrów otwartych. Pracownicy widząc włazy rewizyjne przykręcone szeregiem zardzewiały śrub często rezygnują z kontroli. W efekcie czego zazwyczaj filtry kontrolowane są w sytuacji gdy dzieje się coś niepokojącego z technologią (pogarszają się wyniki). Niestety w wielu przypadkach jest już za późno, by przeciwdziałać i zazwyczaj pojawia się konieczność wymiany złoża filtracyjnego, które albo jest pozbrylane i posklejane wytrąconymi żelazem, albo też można zaobserwować znaczne ubytki i jego ilości. więcej

Drenaż grzybkowy filtrów - przegląd stosowanych grzybków - część I

Dodano: 1 Sierpnia, 2008

Drenaż grzybkowy filtrów jest podaj najczęściej stosowanym rozwiązaniem w filtrach ciśnieniowych i grawitacyjnych. Jeszcze do niedawna podstawowym materiałem, z którego wykonywane były grzybki filtracyjne była porcelana. Grzybki tego typu na chwilę obecną, mimo, iż można jeszcze je nabyć cechuje wysoka cena zakupu oraz przede wszystkim stosunko niska wytrzymałość mechaniczna, zwłaszcza na uderzenia spodwodowane przemieszającymi się podczas płukania nagrubszymi frakcjami warstw podtrzymujących. Obecnie, najczęściej stosuje się grzybki wykonane z tworzyw szutcznych. Mnogość rozwiązań jest jednak znaczna. Dysze różnią się kształtem tzw. "grzybka" - czy głowicy, długością trzonków oraz szerokością szczelin. Różnice te mają istotne znaczenie technologiczne. Dlatego dokonując remontu filtra, czy wymiany złoża, warto przyjrzeć się tej tematyce. W pierwszej części artykułu przedstawiamy podstawowe rodzaje dysz grzybkowych w fotograficznym wydaniu. Kolejny artykuł przybliżał będzie zagadnienia związane z doborem dysz grzybkowych oraz zasadami ich montażu i kontroli.  więcej

Rad i uran w wodzie butelkowanej

Dodano: 3 Lipca, 2008

Na stronie internetowej www.media.wp.pl został zamieszczony bardzo ciekawy prezentujący wyniki badań izotopów radioaktywnych w wodach butelkowanych. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie znanego pisma "Świat Konsumenta". Sprawdzono 13 znanych polskich marek wody mineralnej pod kątem zawartości radu 228 i 226 oraz uranu.
 więcej
Ciekawe artykuły: "Toksyczne oddziaływanie glinu"

Dodano: 1 Lipca, 2008

W "Wodociągach i Kanalizacji" nr 5/2008 ukazał się ciekawy artykuł, napisany przez Julitę Szafraniak z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, pt."Toksyczne oddiaływanie glinu". Autorka oprócz ogólnych informacji na temat występowania glinu w przyrodzie, wśród których znajdziemy geologię występowania glinu, mechanizm jego migracji do środowiska, czy też formę występowania w zależności od odczynu, prezentuje dane dotyczące oddziaływania glinu na organizmy żywe, w tym organizm człowieka.
 więcej
Powietrze w płukaniu filtrów

Dodano: 29 Czerwca, 2008

Powietrze w płukaniu filtrów jest nieodzownym czynnikiem technologicznym pozwalającym utrzymać stabilność granulometryczną złóż filtracyjnych (zwłaszcza w przypadku odżelaziania i odmanganiania wody, gdzie mamy do czynienia z przyrostem powłok na ziarnach złoża filtracyjnego). Niestety nader często zdarzają się przypadki, w których wydajność płukania powietrzem jest zbyt niska, względnie rezygnuje się w ogóle z tej fazy płukania złóż filtrcyjnych. A płukanie powietrzem w wielu przypadkach jest gwarantem sprawności technologicznej i uzyskiwania dobrych efektów uzdatniania wody. W artykule przedstawiono zasady doboru urządzeń do płukania złóż filtracyjnych, weryfikacji poprawności istniejących systemów, skutki nie płukania filtrów powietrzem.
 więcej
<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>

Ogłoszenie:

Nasz strona na facebooku:

więcej

Artykuły technologiczne:

Warsztaty w Boszkowie więcej

Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa więcej

Zapowietrzanie filtrów ciśnienowych - przyczyny, sposoby zapobiegania więcej

Badania technologiczne nad uzdatnianiem wody na SUW Podgórna więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - fluor więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - jon amonowy więcej

Wszystkie artykuły

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie bez zezwolenia zabronione.