Strona Główna Forum Kontakt Linki Reklama
Losowe zdjęcie:

Strona Główna : Problemy technologiczne

<< 1 2 3 4 >>
Legionella - ciekawy e-wykład

Dodano: 21 Grudnia, 2010

Legionella pneumophila jest bakterią stanowiącą problem wody ciepłej – przygotowanej czy to w zbiorowym, czy to w indywidualnym źródle.

Bakterie te zostały rozpoznane i zidentyfikowane stosunkowo niedawno. W 1976 roku, podczas zjazdu Legionistów Amerykańskich w Filadelfii 221 osób zachorowało na chorobę podobną do zapalenia płuc. W wyniku choroby zmarły wówczas 34 osoby. Zakażenie to nazwano chorobą legionistów, a bakterie, która zakażenie to wywołała nazwano: Legionella Pneumophila. Rozwinęły się one w hotelowej instalacji wody ciepłej. Obecnie uważa się bakterię Legionella za potencjalnie jedno z najgroźniejszych źródeł zakażeń chorobotwórczych ze strony systemów zaopatrzenia w wodę.

Stąd tak ważne przeciwdziałanie ich nadmiernemu rozwojowi i namnażaniu w instalacjach.

Bakterie Legionella występują wszędzie, także w wodzie gruntowej i powierzchniowej, zarówno bardzo ciepłej (źródła termalne) jak i zasolonej. więcej

Wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej żelazem - cz. I

Dodano: 3 Grudnia, 2010

Z doświadczeń eksploatacyjnych wielu wodociągów w kraju wynika, że niejednokrotnie podejmowane działania modernizacyjne w Zakładzie Uzdatniania Wody, mimo znaczącej poprawy jakości wody na wyjściu z ZUW, nie pozwalają uzyskać zadowalających parametrów u odbiorców. Niejednokrotnie zdarza się, że woda u odbiorców nie odpowiada obowiązującym przepisom.

Z reguły okres przed modernizacją, który cechowało tłoczenie do sieci wody o ponadnormatywnej zawartości żelaza i manganu odbija się negatywnie na jakości wody u konsumentów jeszcze przez długi czas. Żelazo, bądź mangan przechodzi z osadów pokrywających sieć do bardzo dobrze uzdatnionej wody, powodując pogorszenie jej jakości. W sumie, dla odbiorcy, mimo kosztów poniesionych na modernizację SUW, efektów nie są zauważalne. więcej

Powietrze w płukaniu filtrów

Dodano: 29 Czerwca, 2008

Powietrze w płukaniu filtrów jest nieodzownym czynnikiem technologicznym pozwalającym utrzymać stabilność granulometryczną złóż filtracyjnych (zwłaszcza w przypadku odżelaziania i odmanganiania wody, gdzie mamy do czynienia z przyrostem powłok na ziarnach złoża filtracyjnego). Niestety nader często zdarzają się przypadki, w których wydajność płukania powietrzem jest zbyt niska, względnie rezygnuje się w ogóle z tej fazy płukania złóż filtrcyjnych. A płukanie powietrzem w wielu przypadkach jest gwarantem sprawności technologicznej i uzyskiwania dobrych efektów uzdatniania wody. W artykule przedstawiono zasady doboru urządzeń do płukania złóż filtracyjnych, weryfikacji poprawności istniejących systemów, skutki nie płukania filtrów powietrzem.
 więcej
Praca filtrów otwartych z niskim słupem wody nad złożem

Dodano: 26 Czerwca, 2008

W nawiązaniu do prezentowanego na stronie www.technologia-wody.pl artykułu poświęconego zapowietrzaniu filtrów otwartych - przyczyn, skutków i sposobó zapobiegania prezentujemy rozwinięcie tematu, w oparciu o doświadczenia praktyczne i badania technologiczne przeprowadzone na Stacji Uzdatniania Wody, w której konieczna była eksploatacja układu na bardzo niskim słupie wody nad złożem filtracyjnym. Oczywiście słup wody nad złożem w filtrach grawitacyjnych stanowi "siłę napędową" procesu filtracji i m.in. od jego wysokości zależy długość cyklu filtracyjnego.
 więcej
Płukanie filtrów otwartych - przegląd metod i skuteczność

Dodano: 2 Maja, 2008

Płukanie filtrów jest podstawową czynnością technologiczną obłsługi Stacji Uzdatniania Wody, zarówno podziemnej jak i powierzchniowej. Prawidłowo prowadzony proces płukania warunkuje wysoką skuteczność pracy układu uzdatniania. Zazwyczaj problemy technologiczne z uzdatnianiem wody w prostej linii wiążą się z różnymi zaniedbaniami, bądź niewłaściwie prowadzonym płukaniem, czy to wodą, czy powietrzem.

Można śmiało powiedzieć, że tyle ile Stacji Uzdatniania Wody, tyle różnych sposobów płukania filtrów. Różnice wiążą się z kolejnością płukania różnymi mediami, czasem płukania, wydajnością (intensywnością). W artykule omówiono podstawowe aspekty płukania filtrów otwartych.  więcej

<< 1 2 3 4 >>

Ogłoszenie:

Nasz strona na facebooku:

więcej

Artykuły technologiczne:

Warsztaty w Boszkowie więcej

Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa więcej

Zapowietrzanie filtrów ciśnienowych - przyczyny, sposoby zapobiegania więcej

Badania technologiczne nad uzdatnianiem wody na SUW Podgórna więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - fluor więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - jon amonowy więcej

Wszystkie artykuły

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie bez zezwolenia zabronione.