Strona Główna Forum Kontakt Linki Reklama
Losowe zdjęcie:

Strona Główna : Z wizytą na SUW

Starsze aktualności >>
Ciekawa historia wodociągów w Oleśnicy

Dodano: 9 Stycznia, 2009

Prezentujemy link do ciekawego artykułu poświęcony długiej historii wodociągów oleśnickich, autorstwa Pana Przemysława Łuczaka.

"Prawdopodobnie za panowania księcia Karola II Podiebrada (1565-1617 r.) w Oleśnicy powstał pierwszy wodociąg (wg Zbigniewa Podurgiela). Dom wodociągów (Wasserkunst) znajdujący się w pobliżu nieistniejącej już bramy Bydlęcej (ul. św. Jadwigi) wyposażony był w drewniane koło czerpakowe i zbiornik na wodę. Stamtąd woda była prowadzona drewnianym podziemnym rurociągiem wzdłuż obecnej ulicy Okrężnej (Röhrstrasse - czyli rurowej), do Rynku, gdzie znajdowały się dwa publiczne ujęcia wody. Woda zasilająca miejskie wodociągi doprowadzana była kanałem wykopanym prawdopodobnie w celu napełnienia fosy miejskiej, lub specjalnie dla potrzeb wodociągów. Kanał rozwidla się od rzeki Oleśnicy w Spalicach, przebiega przez park miejski przy ulicy Brzozowej aż do Bramy Bydlęcej (Namysłowskiej), dalej wzdłuż murów, aż do nieistniejącego już młyna przy ulicy Młynarskiej. W okolicy obecnej ulicy Kruczej kanał ten łączy się z rzeką. Obecnie kanał ten w całości biegnie pod ziemią. Wykopaliska prowadzone w mieście wskazują, że sieć drewnianych wodociągów musiała wraz upływem czasu ulec znacznej rozbudowie..." więcej

Nowe wieże ciśnień w bazie

Dodano: 20 Kwiecień, 2008

W naszej bazie wież cisnień zamieściliśmy nowe, ciekawe obiekty architektury wodociągowej i kolejowej. Są to wieże ciśnień ze Świdnicy (stara wieża), Kościana, Kępna, Lwówka Śląskiego, Złotoryi, Świdnicy (nowa wieża), Sztumu i Malborka. Dziękujemy wszystkim, którzy nadsyłają zdjęcia i jednocześnie zachęcamy do przesyłania fotografii obiektów wodociągowych ze swoich miast, które z przyjemnością zamieścimy na stronie.
A to zamieszczone wieże wraz z linkami do galerii: więcej

Analiza technologiczna przypadku problemów z uzdatnianiem wody podziemnej na filtrach otwartych

Dodano: 14 Kwiecień, 2008

Eksploatacja Stacji Uzdatniania Wody, pracujących nawet w oparciu o najprostsze rozwiązania technologiczne niejednokrotnie nastręcza wielu problemów. Czasami kryją się one w najmniej oczekiwanym miejscu, gdzie wydawałoby się, że nie powinno ich być.

Jednym z takich przykładów jest obiekt, którego analizę technologiczną przedstawiono w niniejszym artykule. Stacja Uzdatniania Wody, o której mowa opiera się w zasadzie o dwa podstawowe procesy technologiczne - jest to napowietrzanie i filtracja. Oba procesy przebiegają w systemie otwartym.

Napowietrzanie opiera się o klasyczne dysze białostockie, natomiast filtracja odbywa się na wysokich złożach kwarcowych.  więcej

Wieża ciśnień w Kościanie

Dodano: 24 Lutego, 2008

Wielkopolska jest znana w środowisku eksploratorów, fotografików i poszukiwaczy wszelakiej maści z pięknych i przede wszystkim doskonale zachowanych wież ciśnień. Część z nich prezentowaliśmy już na naszej stornie internetowej w galerii. Dziś kolejna wieża w Kościanie. więcej

Z wizytą na SUW przy ul. Chopina w Chodzieży

Dodano: 18 Lutego, 2008

Stacja Uzdatniania Wody wraz z ujęciem wód podziemnych przy ul. Chopina jest obecnie najważniejszym źródłem zaopatrzenia w wodę dla miasta Chodzieży. Obiekt ten eksploatowany jest przez Miejskie Wodociągi i Kanalizacja sp. z o. o. w Chodzieży, która realizuje na terenie aglomeracji Chodzież usługi zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Spółka działająca na terenie miasta i gminy Chodzież obsługuje razem sześć stacji uzdatniania wody (dwie na terenie miasta i cztery na terenie gminy Chodzież).
Prezentujemy ciekawy artykuł autorstwa Pana mgr inż. Tomasza Biszofa z MWiK z Chodzieży opisujący technolgię Stacji, uzyskiwane efekty oraz przedstawiający wnikliwe obserwacje i spostrzeżenia w eksploatacji tego typu układów uzdatniania, pomocne w praktyce zawodowej.
 więcej
Starsze aktualności >>

Ogłoszenie:

Nasz strona na facebooku:

więcej

Artykuły technologiczne:

Warsztaty w Boszkowie więcej

Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa więcej

Zapowietrzanie filtrów ciśnienowych - przyczyny, sposoby zapobiegania więcej

Badania technologiczne nad uzdatnianiem wody na SUW Podgórna więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - fluor więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - jon amonowy więcej

Wszystkie artykuły

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie bez zezwolenia zabronione.