Strona Główna Forum Kontakt Linki Reklama
Losowe zdjęcie:

Strona Główna : Z wizytą na SUW : Wieża ciśnień w Kościanie

Wieża ciśnień w Kościanie


Wielkopolska jest znana w środowisku eksploratorów, fotografików i poszukiwaczy wszelakiej maści z pięknych i przede wszystkim doskonale zachowanych wież ciśnień. Część z nich prezentowaliśmy już na naszej stornie internetowej w galerii. Dziś kolejna wieża w Kościanie.


Wieża w Kościanie zbudowana została w 1908 roku. Wzniesiono ją na rzucie kwadratu, na kamiennej podmurówce. Obiekt jest murowany z czerwonej i żółtej cegły ceramicznej. Całości nie otynkowano. Część dolna wieży ciśnień, znajduje się na czworoboku o wymiarach 9,5 metrów na 9,5 metrów i o wysokości 21 metrów. Natomiast część górna o szerokości 11 metrów i takiej samej długości oraz wysokości 7 metrów. Charakterystyczne dla niej są naroża ujęte wielobocznymi wykuszami. Całość nakryta została blaszanymi hełmami ośmiobocznymi ostrosłupowymi. Dach wieży jest czterospadowy z kaleniczką, pokryty został dachówką. Całkowita wysokości wieży wynosi 33 metry. Wewnątrz znajduje się stalowy zbiornik wyrównawczy dla miasta Kościana (objętość 250 metrów sześciennych). Ostatni poważny remont kościańskiej wieży ciśnień przeprowadzono przed trzydziestoma laty, w 1972 roku (źródł: naszemiasto.pl)
Wieżę ciśnień można zauważyć podróżując samochodem z Poznania do Wrocławia (po lewej stronie w oddali).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Wieżę zamieszczono również w galerii.

Ogłoszenie:

Nasz strona na facebooku:

więcej

Artykuły technologiczne:

Warsztaty w Boszkowie więcej

Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa więcej

Zapowietrzanie filtrów ciśnienowych - przyczyny, sposoby zapobiegania więcej

Badania technologiczne nad uzdatnianiem wody na SUW Podgórna więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - fluor więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - jon amonowy więcej

Wszystkie artykuły

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie bez zezwolenia zabronione.