Strona Główna Forum Kontakt Linki Reklama
Losowe zdjęcie:

Strona Główna : Z wizytą na SUW : Ciekawa historia wodociągów w Oleśnicy

Ciekawa historia wodociągów w Oleśnicy


Prezentujemy link do ciekawego artykułu poświęcony długiej historii wodociągów oleśnickich, autorstwa Pana Przemysława Łuczaka.

"Prawdopodobnie za panowania księcia Karola II Podiebrada (1565-1617 r.) w Oleśnicy powstał pierwszy wodociąg (wg Zbigniewa Podurgiela). Dom wodociągów (Wasserkunst) znajdujący się w pobliżu nieistniejącej już bramy Bydlęcej (ul. św. Jadwigi) wyposażony był w drewniane koło czerpakowe i zbiornik na wodę. Stamtąd woda była prowadzona drewnianym podziemnym rurociągiem wzdłuż obecnej ulicy Okrężnej (Röhrstrasse - czyli rurowej), do Rynku, gdzie znajdowały się dwa publiczne ujęcia wody. Woda zasilająca miejskie wodociągi doprowadzana była kanałem wykopanym prawdopodobnie w celu napełnienia fosy miejskiej, lub specjalnie dla potrzeb wodociągów. Kanał rozwidla się od rzeki Oleśnicy w Spalicach, przebiega przez park miejski przy ulicy Brzozowej aż do Bramy Bydlęcej (Namysłowskiej), dalej wzdłuż murów, aż do nieistniejącego już młyna przy ulicy Młynarskiej. W okolicy obecnej ulicy Kruczej kanał ten łączy się z rzeką. Obecnie kanał ten w całości biegnie pod ziemią. Wykopaliska prowadzone w mieście wskazują, że sieć drewnianych wodociągów musiała wraz upływem czasu ulec znacznej rozbudowie..."


Całość artykułu znajduje się na stronach, do których linki zamieszczono poniżej:

 

1. Zaopatrzenie miasta Oleśnica w wodę.

 

2. Gdzie zniknęła rzeka Oleśnica: "W źródłach pisano, że rzeka Oleśnica omywa miasto z trzech stron. To m.in. było powodem rozmieszczenia w tym miejscu grodu obronnego (kasztelańskiego) i osady (miasta). Po wykopaniu fos zaszła konieczność dostarczania do nich wody na całym obwodzie murów. Z tego i innych względów kierunek rzeki ulega z czasem zmianie...."

 

3. Odkopywanie historii: "W wykopie przechodzącym przez pierzeję południową rynku, na przedłużeniu ulicy 3 Maja, archeolodzy towarzyszący firmie wykonującej nową nawierzchnię natrafili 19 września na średniowieczne warstwy kulturowe i duże ilości ruchomych zabytków. Odkryliśmy fragment pucharka wykonanego z gliny i fragment drewnianego naczynia klepkowego, prawdopodobnie dno beczki - powiedział Panoramie Edward Drużyłowski z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej we Wrocławiu. - Najciekawszym odkryciem w dniu dzisiejszym było znalezienie dwóch równoległych instalacji wodociągowych, które wybudowane zostały jednocześnie..."

 

I z prywatnych archiwów:

 

Stare i nowe w wodociągu oleśnickim

 

 

Fragment rury drewnianej z przyłączem wodociągowym zachowanej w doskonałym stanie - nad nią "nieco nowocześniejsza" rura ze stali nierdzewnej. I jeszcze przekrój (swoją drogą spory SDR):

 

 

 

Jeszcze niemieckie ślady na wodociągu, wspaniały duży manometr zegarowy (tarczowy):

 

 

Rzut okiem na historyczne zabudowania SUW przy ul. Brzozowej:

 

 

 

I jeszcze jedna perełka:

 

 

Nie zapomnijmy o wieży ciśnień:

 

Zdjęcie 1

 

Zdjęcie 2

 

Jednym słowem: bogata historia pięknego miasta na Dolnym Śląsku.

 

 

Jeśli ktoś z Państwa dysponuje materiałami opisującymi historię wodociągów w Polsce serdecznie zapraszamy do podzielenia się z użytkownikami serwisu. Kontakt: biuro@technologia-wody.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenie:

Nasz strona na facebooku:

więcej

Artykuły technologiczne:

Warsztaty w Boszkowie więcej

Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa więcej

Zapowietrzanie filtrów ciśnienowych - przyczyny, sposoby zapobiegania więcej

Badania technologiczne nad uzdatnianiem wody na SUW Podgórna więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - fluor więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - jon amonowy więcej

Wszystkie artykuły

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie bez zezwolenia zabronione.