Uziarnienia piasku kwarcowego
Tabela 1. Uziarnienia złóż filtracyjnych stosowanych w technologii uzdatniania wody.
Zastosowanie
Parametry granulometryczne (średnie)
d**10** mm
d**60** mm
d**min** mm
d**max** mm
WR
Filtracja powolna (duża mętność)
0,30
0,6 - 0,9
0,15
2,0
2,0 - 3,0
Filtracja powolna (niska mętność)
0,40
0,8 - 1,2
-
-
2,0 - 3,0
Filtracja pospieszna (po koagulacji)
0,45
0,55 - 0,8
-
-
1,5
Filtracja pospieszna (odżelazianie)
0,8 - 1,0
1,2 - 1,5
0,7
2,0
1,5
Filtracja pospieszna (antracyt)*
1,0
1,5
0,8
2,0
1,5
Filtracja kontaktowa
0,60
1,5
-
-
2,5
wg niektórych uziarnienie antracytu może być wyższe (do d10 = 1,5)
Należy wziąć pod uwagę, że w procesach uzdatniania wody opartych o filtrację zawiesin praktycznie nie biorą udziału ziarna o średnicy większej niż 2,0 mm. Zasada ta nie dotyczy filtracji na złożach aktywnych (odmanganianie i odkwaszanie wody), w których o efektywności decyduje reaktywność złoża, a nie jego uziarnienie (czy inaczej mówiąc uziarnienie decyduje ale pośrednio, poprzez uzyskanie odpowiedniej powierzchni kontaktu uzdatnianej wody ze złożem filtracyjnym).
W przypadku procesów filtracji zawieisn zmniejszanie średnicy sprzyja poprawie efektywności procesów, ale z drugiej strony powoduje zmniejszanie długości cykli filtracyjnych. Z kolei w przypadku zwiększania średnic ziaren zdecydowanie wydłuża się cykle filtracyjne, ale niestety kosztem jakości filtratu. Faktem jest, że wraz z długością cyklu filtracyjnego złoże ulega stopniowemu uszczelnieniu, które powoduje poprawę efektów w miarę trwania cyklu filtracyjnego. Na wykresie poniżej przedstawiono taką sytuację, w której złoże kwarcowe o stosunkowo dużym uziarnieniu >1,5 mm "uszczelniało" się w miarę pracy.
W przypadku prezentowanym na wykresie zobrazowano wpływ długości cyklu fitlracyjnego na efektywność usuwania wytrąconego wodorotlenku żelazowego z wody surowej. Do pewnego momentu (ok 72 godzin cyklu filtracyjnego) stężenie zawieisny żelazowej ulegało systematycznemu obniżaniu, co świadczyło o uszczelnianiu złoża żelazem. W pewnym momencie osiągnięto minimu, od którego rozpoczęło się stopniowe zwiększanie stężenia żelaza (pogarszanie jakości filtratu związane z przebiciem). Na wykresie zaznaczono półki dolne i górne co odnosi się do eksploatacji filtrów dwupółkowych.
Widać wyraźny wpływ uszczelniania złoża kwarcowego o wysokiej granulacji na poprawę efektów usuwania zawieisny żelazowej z wody.