Najnowsze artykuły

>

Cover Image for Kolejny cykl webinariów

Kolejny cykl webinariów

Nowy cykl webinariów poświęconych eksploatacji systemów uzdatniania wody

Karol Szambelańczyk
Karol Szambelańczyk
Cover Image for Czasopismo "Technologia Wody"

Czasopismo "Technologia Wody"

Po rocznej przerwie powraca do Państwa TECHNOLOGIA WODY - periodyk poświęcony tematyce naukowo-technicznej z dziedziny inżynierii środowiska

Karol Szambelańczyk
Karol Szambelańczyk
Cover Image for Startujemy z nowym cyklem webinariów

Startujemy z nowym cyklem webinariów

Nowy cykl webinariów poświęconych eksploatacji systemów uzdatniania wody

Karol Szambelańczyk
Karol Szambelańczyk
Cover Image for Woda - Ścieki - Człowiek - Środowisko · Konferencja - Licheń 2022

Woda - Ścieki - Człowiek - Środowisko · Konferencja - Licheń 2022

Najważniejsza konferencja branży wod-kan w Polsce. Woda - Ścieki - Człowiek - Środowisko · Konferencja - Licheń 2022

Karol Szambelańczyk
Karol Szambelańczyk
Cover Image for I webinarium poświęcone eksploatacji systemów uzdatniania wody

I webinarium poświęcone eksploatacji systemów uzdatniania wody

Pierwsze webinarium poświęcone eksploatacji systemów uzdatniania wody uważmy za niezwykle udane, zebrało bardzo pozytywne opinie. Omówiliśmy mi.n. zagadnienia związane z uzdatnianiem wód podziemnych, usuwaniem żelaza, manganu i jonu amonowego

Łukasz Weber
Łukasz Weber
Cover Image for Podstawowe metody dezynfekcji wody. Technika i eksploatacja. Dezynfekcja chlorem - aspekty technologiczne. Dozowanie podchlorynu przygotowywanego na miejscu z soli kuchennej.

Podstawowe metody dezynfekcji wody. Technika i eksploatacja. Dezynfekcja chlorem - aspekty technologiczne. Dozowanie podchlorynu przygotowywanego na miejscu z soli kuchennej.

Chlor dodany do wody (czy to w postaci podchlorynu sodu, czy też w postaci chloru gazowego) jest zużywany kolejno na następujące cele: utlenianie zredukowanych związków takich jak żelazo, mangan, czy siarkowodór, w efekcie czego następuje rozkład chloru, przez co staje się zupełnie nieaktywny; utlenianie substancji organicznych - zwłaszcza, jeśli wody mają podwyższony tzw. węgiel organiczny, który pośrednio objawia się poprzez barwę, czy utlenialność wody; utlenianie bromków (co dotyczy przede wszystkim wód rejonu Pomorza - terenów bezpośrednio nadmorskich); utlenianie jonu amonowego; pozostała część chloru działa dezynfekująco.

dr inż. Łukasz Weber, mgr inż. Jarosław Witkowski
dr inż. Łukasz Weber, mgr inż. Jarosław Witkowski
Cover Image for Podstawowe metody dezynfekcji. Technika i eksploatacja. Informacje ogólne. Podchloryn sodu dozowany z roztworu.

Podstawowe metody dezynfekcji. Technika i eksploatacja. Informacje ogólne. Podchloryn sodu dozowany z roztworu.

Dezynfekcja wody jest bodaj najważniejszym zadaniem technologicznym do zrealizowania na Stacji Uzdatniania Wody. Takie procesy jak odżelazianie, odmanganianie, czy nawet usuwanie barwy bądź węgla organicznego w zasadzie oprócz zadania bezpośredniego, służą pośrednio skutecznemu unieszkodliwianiu mikroorganizmów. Spośród metod dezynfekcji stosowanych w kraju dominuje oczywiście chlorowanie wody z wykorzystaniem takich substancji jak podchloryn sodu (dozowany z roztworu bądź coraz częściej przygotowywany bezpośrednio na miejscu z soli kuchennej), chlor gazowy, generowany na SUW dwutlenek chloru, czy roztwarzany na miejscu dichloroizocyjanouran sodu. Dezynfektanty chlorowe, mimo ryzyka tworzenia ubocznych produktów dezynfekcji (w obecności substancji organicznych zawartych w wodzie) i niejednokrotnie pogarszania własności organoleptycznych wody mają jedną podstawową zaletę – konserwują wodę w sieci i zabezpieczają przed wtórnym zanieczyszczeniem (czy raczej ograniczają ryzyko). Wspomagającą dla dezynfektantów chlorowych metodą dezynfekcji jest promieniowanie UV.

dr inż. Łukasz Weber, mgr inż. Jarosław Witkowski
dr inż. Łukasz Weber, mgr inż. Jarosław Witkowski
Cover Image for Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa

Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa

Twardość wody jest jednym z najbardziej zauważalnych przez odbiorców wskaźników jakości wody. Niejednokrotnie w praktyce eksploatacyjnej spotykamy się z tym, iż świetnie odżelaziona czy odmanganiona, ale twarda woda jest źle postrzegana przez odbiorców. Normy wskazują na maksymalną zawartość twardości w okolicach 500 mg/L - jednak optymalna z użytkowego punktu widzenia twardość wody, która z jednej strony wiąże się z zawartością wapnia i magnezu, a z drugiej z niską uciążliwością eksploatacji sprzętów domowych to ok 200 -250 mgCaCO3/L

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber