Filmy przedstawiające utlenianie żelaza (II) do (III) w wodzie
dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Pierwszy z filmów - to poklatkowe ujęcia - skondensowane 180 min procesu utleniania żelaza.
Przebieg doświadczenia:
- Do dwóch butelek została pobrana woda surowa, zawierająca ok 20 mg/L żelaza. Pobór był zrobiony w ten sposób, że woda nie uległa natlenieniu podczas napełniania butelek.
- W laboratorium wodę jednej z butelek (na filmie po lewej stronie) natleniono.
- Następnie nagrywano eksperyment.
- Tlen wszedł w reakcję z rozpuszczonym całkowicie w wodzie surowej żelazem (II), w efekcie czego następowało stopniowe utlenianie Fe(II) do nierozpuszczalnego wodorotlenku Fe(III). Bezpośrednim objawem takiego stanu rzeczy było zmętnienie i zabarwienie wody na charakterystyczny, rdzawy kolor.
- Po ok 120 min, zaczęły powstawać coraz to większe kłaczki wodorotlenku, które sedymentowały na dno.
- Po ok 180 min zakończono eksperyment.
A oto omawiany film.
https://www.youtube.com/watch?v=0-kr2j0aCO4
Jakie wnioski nasuwają się po obejrzeniu przebiegu doświadczenia?
- Żelazo w wodzie surowej jest całkowicie rozpuszczone (butelka po prawej stronie) - woda nie jest mętna ani barwna
- Natlenienie wody (np. przy poborze) prowadzi do wytrącenia żelaza (wodorotlenku żelaza III), który czyni wodę i mętną i barwną.
- Stąd też jeśli np. laboratorium pobiera wodę z żelazem (II) do badań, to wskutek jej natlenienia (a niewiele tlenu trzeba by żelazo się zaczęło utleniać - 0,14 mgO2/1,0 mgFe) woda staje się i barwna i mętna, przy czym należy w tym miejscu odróżnić barwę rzeczywistą od barwy pozornej, poprzez sączenie próby.
- Żelazo rozpuszczone (prawa butelka) znacznie trudniej usuwa się na złożach filtracyjnych - tworzy wysokie strefy odżelaziania, głęboko wnika w złoże filtracyjne, ale generuje niskie opory hydrauliczne. Zatrzymuje się na powłokach katalitycznych (żelazowych i manganowych) prowadząc w przypadku tych drugich do trwałej dezaktywacji.
- Utlenianie żelaza tlenem trwa długo, dlatego w układach technicznych często tylko część żelaza jest utleniona, a większość trafia na filtry w postaci zredukowanej. Dotyczy to szczególnie SUW w których czas przetrzymania wody przed filtracją jest krótki.
- Przy odpowiednio długim czasie przetrzymania wody przez filtracją, żelazo zaczyna częściowo sedymentować, co pozwala zmniejszyć jego ładunek kierowany na złoża filtracyjne.
Drugi film ma podobną tematykę. Przebieg eksperymentu.
- Do zlewki wlano wodę o zawartości żelaza ok 10,0 mg/L. Wodę natleniono.
- Część żelaza zawartego w wodzie znajdowała się na (III) stopniu utlenienia, stąd charakterystyczna barwa i mętność wody.
- Do wody dodano kwas solny - celem szybkiego rozpuszczenia żelaza.
- Po obniżeniu odczynu żelazo uległo rozpuszczeniu - badana woda stała się klarowna i przejrzysta - tak jak woda ujmowana ze studni.
- Następnie dokonano działania przeciwnego - podniesiono odczyn wody dodając NaOH.
- Po korekcie pH wodorotlenek żelaza zaczął się błyskawicznie wytrącać z wody. Zaczęły powstawać duże, łatwo sedymentujące kłaczki osadu żelazowego, które opadały na dno.
A oto omawiany film.
https://www.youtube.com/watch?v=IE4ki1mIyUo
Wnioski, jakie nasuwają się po obejrzeniu doświadczenia:
- Korekta odczynu w sposób istotny wpływ na przebieg procesu utleniania żelaza.
- Niski odczyn utrudnia utlenianie żelaza (II) do (III).
- Przy wysokim odczynie obniża się potencjał utleniania żelaza (II) do żelaza (III) tlenem, w efekcie czego możliwy jest szybszy przebieg tego procesu.
- Widoczne kłaczki, przy odpowiednio długim czasie reakcji, intensywnie sedymentują, co pozwala zmniejszyć ładunek żelaza kierowanego na filtry.
- Podniesienie odczynu pozwala przyspieszać utlenianie żelaza (II) do żelaza (III), a przez to zwiększać udział Fe(III) w wodzie przez złożem filtracyjnym, co w istotny sposób wpływa na zmniejszenie wysokości strefy usuwania żelaza.
Opracowanie: Łukasz Weber