Najnowsze artykuły

<>

Cover Image for Wyznaczanie długości cyklu filtracyjnego na filtrach ciśnieniowych po manometrach

Wyznaczanie długości cyklu filtracyjnego na filtrach ciśnieniowych po manometrach

Jedną z metod określania długości cyklu filtracyjnego - wyznaczania momentu płukania filtrów ciśnieniowych jest porównywanie wskazań manometrów zamontowanych na rurociągu wody surowej i wody uzdatnionej. W zasadzie podstawa metody jest słuszna. W miarę trwania cyklu następuje zapychanie złoża filtracyjnego zatrzymywanym na filtrze żelazem czy ogólnie zawieisną (np pokoagulacyjną), w efekcie czego filtr zaczyna stawiać opory, których wielkość zależy od kilku czynników. Do podstawowych elementów wpływających na zwiększanie strat ciśnienia na filtrze (zwiększanie oporów złoża) zalicza się: stopień zanieczyszczenia wody surowej (zawartość głównie żelaza, lub zawieisny pokoagulacyjnej, jeśli filtracja jest poprzedzona koagulacją), prędkość filtracji i oczywiście długość cyklu filtracyjnego. Ponadto opory filtra zależą od granulacji, rodzaju i wysokości zasypanego złoża filtracyjnego.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Dwie kolejowe wieże ciśnień w Drawsku Pomorskim

Dwie kolejowe wieże ciśnień w Drawsku Pomorskim

Autor: Mateusz BorowskiMiasto:Drawsko PomorskieWojewództwo: Zachodniopomorskie

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Zapowietrzanie filtrów otwartych - przyczyny, sposoby zapobiegania

Zapowietrzanie filtrów otwartych - przyczyny, sposoby zapobiegania

Efektywność filtracji wody w zakresie usuwania związków żelaza i manganu (w przypadku uzdatniania wód podziemnych), czy też odfiltrowywania kłaczków pokoagulacyjnych (w toku koagulacji powierzchniowej, czy filtracji po koagulacji objętościowej) zależy w znacznej mierze od czynników hydraulicznych. Jeden z nich - skokowe zmiany prędkości filtracji - został już omówiony we wcześniejszym artykule. Drugi równie ważny to zapowietrzanie filtrów. Przyczyna wydzielania się gazów jest zazwyczaj inna w przypadku filtracji ciśnieniowej i w przypadku filtracji otwartej.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Chalcedonit w uzdatnianiu wody podziemnej

Chalcedonit w uzdatnianiu wody podziemnej

Chalcedonit jest złożem filtracyjnym, którego własności fizyko - chemiczne stwarzają perspektywy szerokiego zastosowania w technologii uzdatniania wody. Dobrze przebadane wykorzystanie złoża w uzdatnianiu wody podziemnej, potwierdzone wdrożeniami w skali technicznej w filtrach ciśnieniowych, otwartych, dla wód o różnym stopniu skomplikowania wskazuje, że chalcedonit może być z powodzeniem stosowany jako substytut złóż antracytowo - kwarcowych, czy katalitycznych (po wcześniejszym wpracowaniu).

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for SUW Nowy Folwark

SUW Nowy Folwark

Stacja Uzdatniania Wody dla miejscowości Nowy Folwark, jest jednym z wiejskich obiektów eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni. Do użytku oddano ją w 1995 roku, i jak na tamte czasy była bardzo nowoczesna, w pełni zautomatyzowana i z założenia - bezobsługowa. Podstawowym zadaniem zaprojektowanego układu technologicznego jest usunięcie z ujmowanej wody trzeciorzędowej ponadnormatywnych zawartości żelaza, manganu, i amoniaku.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wieża wodociągowa we Wrześni

Wieża wodociągowa we Wrześni

Wieża wodociągowa wraz ze Stacją Uzdatniania WodyMiasto:WrześniaWojewództwo: Wielkopolskie

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Drenaż grzybkowy filtrów ciśnieniowych

Drenaż grzybkowy filtrów ciśnieniowych

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem drenażu w filtrach ciśnieniowych są dysze grzybkowe. Ich prawidłowe funkcjonowanie niejednokrotnie wpływa bezpośrednio na jakość uzdatnionej wody. Do niedawna powszechnie stosowane były dysze ceramiczne - o znacznej wytrzymałości, nisko podatne na uszkodzenia w toku normalnych czynności eksplotacyjnych. Z uwagi jednak przede wszystkim na cenę obecnie stosuje się głównie dysze wykonane z tworzywa sztucznego. Ich funkcjonowanie nie zawsze jest prawidłowe i pozbawione problemów. Warto zatem, przy każdej nadarzającej się okazji kontrolować stan dysz i dokonywać ich wymiany (tym bardziej, że nie są to duże koszty).

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Kontrola stanu aeratorów ciśnieniowych

Kontrola stanu aeratorów ciśnieniowych

Aerator stosowany w układach uzdatniania wody podziemnej jest urządzeniem najbardziej narażonym na negatywny wpływ związków występujących w wodzie surowej. Szczególnie źle oddziałuje na jego funkcjonowanie siarkowodór, agresywny dwutlenek węgla oraz siarkowodór. Żelazo osadza się na układzie dystrybucji powietrza powodując jego zapychanie i ograniczając ilość powietrza dostarczaną do procesu natleniania. Niejednokrotnie jest to pierwsza przyczyna problmów z usuwaniem żelaza, manganu, czy amoniaku. Dotyczy to zwłaszcza układów uzdatniania wody pracujących w systamie załącz / wyłącz (przestoje w nocy).Do póki aerator pracuje - powietrze wydostaje się przez dysze - żelazo się nie osadza. W momencie wyłączenia przepłwu wody (odcięcie powietrza) żelazo wytrąca się, osadza na ścianach urządzenia, zapycha układ dystrybucji powietrza. Jest to element wymagający ciągłej kontroli i konserwacji.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber