Najnowsze artykuły

<>

Cover Image for Wieża wodociągowa w Iławie

Wieża wodociągowa w Iławie

Miasto:IławaWojewództwo: Warmińsko-mazurskie

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wodociągowa wieża ciśnień w Bydgoszczy

Wodociągowa wieża ciśnień w Bydgoszczy

Miasto:BydgoszczWojewództwo: Kujawsko-pomorskie

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Jakość wody w studniach kopanych

Jakość wody w studniach kopanych

Najwygodniejszym sposobem zaopatrzenia domu w wodę jest podłączenie go do lokalnej sieci wodociągowej. Jakość wody dostarczanej siecią wodociągową musi spełniać wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze. Zakłady wodociągowe mają obowiązek stale kontrolować jakość dostarczanej przez siebie wody tak, aby do minimum ograniczyć ryzyko jej zanieczyszczenia. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja, gdy musimy korzystać z wody ujmowanej ze studni prywatnych.Dawniej na terenach rolniczych studnia była jedynym źródłem wody pitnej - dzisiaj sytuacja uległa zmianie i znaczna część obszarów wiejskich została zaopatrzona w sieć wodociągową. Ludzie jednak ciągle korzystają z wody ze studni, gdyż wybierają wodę studzienną albo z przyczyn ekonomicznych (studnia jest darmowym źródłem wody), albo ze względu na brak dostępu do wodociągu. Są to najczęściej pojedyncze gospodarstwa, do których doprowadzenie wodociągu jest nieopłacalne, a jeszcze inni korzystają z tej wody w przekonaniu, iż jest ona lepsza od wody dostarczanej wodociągiem.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Kolejowa wieża ciśnień w Sycowie

Kolejowa wieża ciśnień w Sycowie

Źródło: wroclaw.hydral.com.plMiasto:Syców 56-500Województwo: Dolnośląskie

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wodociągowa wieża ciśnień w Białymstoku

Wodociągowa wieża ciśnień w Białymstoku

Miasto:Białystok 15 - 131Województwo: Podlaskie

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Kolejowa wieża ciśnień w Namysłowie

Kolejowa wieża ciśnień w Namysłowie

Kolejowa wieża ciśnień stojąca przy dworcu PKPŹródło: wroclaw.hydral.com.pl Miasto:Namysłów 46-100Województwo: Opolskie

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for SUW Granica - charakterystyka obiektu

SUW Granica - charakterystyka obiektu

Stacja Uzdatniania Wody „Granica” jest jednym z trzech obiektów uzdatniających wodę dla miasta Świnoujście. Zakład ten jest interesujący z kilku względów: Położenie – SUW „Granica” po wstępnym ustaleniu granic w Poczdamie znajdowała się poza granicami kraju – decyzją władz radzieckich dokonano korekty granic i obszar wraz ze stacją o powierzchni ok 75 ha włączono do Polski, tworząc swego rodzaju cypel wysunięty w obszar niemiecki; Architektura – budynek zakładu został wybudowany przez Niemców z początkiem XX wieku; do dziś zachował się praktycznie w niezmienionym stanie (poza niezbędnymi remontami); zaś szczególną uwagę zwraca oryginalna więźba dachowa i stolarka sufitowa w halach technologicznych (również w hali filtrów), zachowana, w doskonałym stanie, mimo niewątpliwie agresywnej atmosfery panującej wewnątrz budynku.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Uziarnienia piasku kwarcowego

Uziarnienia piasku kwarcowego

Uziarnienie piasku kwarcowego powinno być dobrane względem przeznaczenia technologicznego filtra. Dane literaturowe jak doświadczenia praktyczne podają konkretne uziarnienia do realizacji konkretnych funkcji. Poniżej podano i opisano wybrane zalecenia dotyczące doboru piasku kwarcowego z małym komentarzem.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber