Najnowsze artykuły
<poprzednie
Występowanie arsenu w wodach naturalnych
Arsen, As (z łac. arsenicum), został odkryty w 1270 roku przez alchemika A.Magnusa. Jest to pierwiastek chemiczny z bloku p, należący do piątej grupy układu okresowego pierwiastków. Pierwiastek ten jest półmetalem występującym w kilku odmianach alotropowych.W ostatnich latach zainteresowanie arsenem znacznie wzrosło. Rzetelne informacje na temat występowania arsenu oraz jego wpływu na zdrowie są rzadko dostępne, ale jest oczywiste, że jest wiele krajów na całym świecie, gdzie arsen został wykryty w ilości większej niż określają to wytyczne (0,01 mg/L) i narodowe standardy. Kraje posiadające duże zasoby arsenu to m.in. Argentyna, Australia, Chile, Węgry, Meksyk, Peru i Tajlandia. Natomiast kraje, w których udokumentowano niekorzystny wpływ arsenu na zdrowie to Bangladesz, Chiny, Indie (Zachodnia Bengalia) i Stany Zjednoczonej Ameryki.
Piasek kwarcowy - cz.I
Piasek kwarcowy jest chyba najczęściej stosowanym złożem w technologii uzdatniania wody zarówno powierzchniowej jak i podziemnej. Jednocześnie stanowi materiał najlepiej rozpoznany. O powszechności tego złoża decydują przede wszystkim następujące elementy: niska cena złoża, wysoka wytrzymałość mechaniczna, bierność w stosunku do uzdatnianej wody (nie rozpuszcza się, ani nie uwalnia do wody szkodliwych substancji). Jednak jeśli porównać jego własności technologiczne z takimi złożami jak chalcedonit, czy antracyt, wypada zdecydowanie najgorzej. Prezentujemy podstawowe informacje dotyczące tego złoża, w tym niektóre parametry technologiczne.
SUW Września
Na początek prezentujemy obiekt znanej w środowisku wodociągowym Stacji Uzdatniania Wody we Wrześni. Jej historia sięga 1907 roku. Niestety do dnia dzisiejszego nie zachowała się dokumentacja z okresu budowy ujęć wody. Stare sprawozdania mówią, że początkowo wodę ujmowano z dwóch studni głębinowych o głębokościach ponad 140 m. Do studni wtłaczano powietrze pod ciśnieniem i systemem mamutowym pobierano wodę. Jej uzdatnianie opierało się o odżelaziacze koksowe i dwa filtry żwirowe. Uzdatnioną wodę gromadzono w zbiornikach wody czystej po pojemności 80,0 m3. Ze zbiorników dwie pompy odśrodkowe odprowadzały wodę do zbiornika wieżowego na wysokość 35 m - skąd dalej grawitacyjnie kierowano ją do miasta [Szambelańczyk R. "Historia ujęcia wodociągowego i wieży ciśnień we Wrześni w latach 1907 - 2006"; FE 2/2006].Ujęcie pierwszy raz modernizowano w 1956-57 roku, zaś ostatnia, gruntowna modernizacja miała miejsce pod koniec lat 90`tych.