Najnowsze artykuły
<poprzednie>następne
Wieża ciśnień w Kościanie
Wielkopolska jest znana w środowisku eksploratorów, fotografików i poszukiwaczy wszelakiej maści z pięknych i przede wszystkim doskonale zachowanych wież ciśnień. Część z nich prezentowaliśmy już na naszej stornie internetowej w galerii. Dziś kolejna wieża w Kościanie.
Z wizytą na SUW przy ul. Chopina w Chodzieży
Stacja Uzdatniania Wody wraz z ujęciem wód podziemnych przy ul. Chopina jest obecnie najważniejszym źródłem zaopatrzenia w wodę dla miasta Chodzieży. Obiekt ten eksploatowany jest przez Miejskie Wodociągi i Kanalizacja sp. z o. o. w Chodzieży, która realizuje na terenie aglomeracji Chodzież usługi zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Spółka działająca na terenie miasta i gminy Chodzież obsługuje razem sześć stacji uzdatniania wody (dwie na terenie miasta i cztery na terenie gminy Chodzież). Prezentujemy ciekawy artykuł autorstwa Pana mgr inż. Tomasza Biszofa z MWiK z Chodzieży opisujący technolgię Stacji, uzyskiwane efekty oraz przedstawiający wnikliwe obserwacje i spostrzeżenia w eksploatacji tego typu układów uzdatniania, pomocne w praktyce zawodowej.
Rozwiązanie konkursu!
Rozwiązanie konkursu!!! Dziękujemy za bardzo liczny udział w konkursie. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Niestety nie wszystkie odpowiedzi były trafne. Rozwiązanie prezentujemy poniżej. Spośród prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzce, czy właściwie zwyciężczynię, którą została p. Monika Płazińska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krynicy Zdroju. Serdecznie gratulujemy!!! Zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci bardzo dobrego poradnika niemieckiego, poświęconego zagadnieniom dezynfekcji wody wydanego przez PROJPRZEMEKO z Bydgoszczy
Ułatwienia dla budujących wodociągi i kanalizację sanitarną w Gdańsku
Na prośbę Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej zamieszczamy informacje dotyczące uproszczeń procedur administracyjnych związanych z wydawaniem warunków technicznych i uzgodnień dokumentacji projektowej dla urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych. "Intensywny rozwój budownictwa wymusza zmiany. Samorząd Miasta Gdańska postanowił uprościć procedury administracyjne związane z wydawaniem warunków technicznych i uzgodnień dokumentacji projektowej dla urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych. Dokonano stosownych zmian w Regulaminie zbiorowego dostarczania wody i odbioru ścieków w Gdańsku."
Usuwanie jonu amonowego z wody podziemnej
Obowiązujące przepisy z zakresu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określają maksymalną zawartość jonu amonowego na poziomie 0,5 mg NH4+/L. Jest to zmiana w stosunku do Rozporządzenia z 2002 roku, w którym maksymalne stężenie jonu amonowego na poziomie 0,5 mg/L dotyczyło wód chlorowanych, natomiast w przypadku wód niechlorowanych normy spełniała woda zawierająca do 1,5 mg NH4+/L. Obecnie wiele Zakładów Uzdatniania Wody (ZUW), w których do tej pory były spełnione wymagania dotyczące jakości wody uzdatnionej, stanęło przed koniecznością intensyfikacji procesów usuwania azotu amonowego.
Koagulacja wód o podwyższonej barwie, mętności oraz utlenialności - cz. I
W praktyce eksploatacji układów uzdatniania wody podziemnej rzadko zwraca się uwagę na przekroczenia takich wskaźników jak barwa, mętność, czy utlenialność, zwłaszcza w sytuacji, gdy są one niewielkie. Faktem jest również, że raczej nie spotyka się, by organy inspekcji sanitarnej wydawały warunkowe pozwolenia, gdy np. barwa w wodzie uzdatnionej wynosi 20 mgPt/L w stosunku do wymaganych 15,0 mgPt/L. Tak było dotychczas. Faktem jest jednak, że w związku z obostrzeniami przepisów, związanych z dostosowaniem wymagań jakości wody do standardów unijnych, w niedalekiej przyszłości może się to zmienić, tym bardziej iż parametry te są wskaźnikami obecności niepożądanych substancji, które bezwzględnie, z różńych przyczyn, muszą zostać usunięte z wody.
Biblioteka Technologa. Konferencja: WODA 2006
W "Bibliotece Technologa" prezentujemy bibliografię, spis artykułów zamieszczonych w czasopismach branżowych, materiałach konferencyjnych, poświęconych szeroko rozumianej tematyce ujęć, uzdatniania, dystrybucji oraz zarządzania systemami wodnymi.Bibliografia jest pomocna w poszukiwaniach konkretnego zagadnienia, odsyła również do pozycji literaturowych, które zawierają informacje na interesujący temat.XIX Krajowa Konferencja, VII Międzynarodowa Konferencja: "Zaopatrzenie w wodę, jakość i ochrona wód" WODA 2006.
Escherichia coli, proszona do zdjęcia! Nowa metoda identyfikacji bakterii
Pałeczki z rodzaju Escherichia występują w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi. Niektóre typy E. Coli mogą powodować biegunki i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego u dzieci a także ludzi dorosłych. Inne mogą powodować choroby zwierząt domowych i hodowlanych. Z tych powodów zostały one wybrane jako wskaźnik sanitarny. Ich obecność w produktach żywnościowych,czy wodzie, wskazuje na zakażenie wtórne danego produktu. Określenie obecności tych bakterii w badaniachzajmuje przynajmniej dobę dla testów Rapid lub kilka dni dla standardowej analizy laboratoryjnej