Praktyka

<

Cover Image for Charakterystyka podstawowych wskaźników: odczyn, twardość, siarkowodór.

Charakterystyka podstawowych wskaźników: odczyn, twardość, siarkowodór.

Kolejne wskaźniki, które charakteryzują jakość wody surowej i uzdatnionej to: twardość (popularny "kamień"), odczyn wody oraz zawartość siarkowodoru. Pierwszy z wymienionych ma szczególne znaczenie dla konsumentów, dwa kolejne dla technologów. Twardość wody podziemnej Jest to chyba najpoważniejszy problem wielu wodociągów. Twardość wody jest spowodowana obecnością związków wapnia (Ca) i magnezu (Mg).Zgodnie ze starymi przepisami twardość powinna się mieścić w granicach 60 - 500 mgCaCO3/L. Przepisy unijne twardości nie normują. Nowe Rozporządzenie obowiązujące w kraju, również wyklucza twardość z grupy wskaźników, na podstawie których Sanepid może wydać decyzję np o warunkowej przydatności wody do spożycia.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Podstawy eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody Podziemnej. Charakterystyka podstawowych wskaźników: ż

Podstawy eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody Podziemnej. Charakterystyka podstawowych wskaźników: ż

Każda Stacja Uzdatniania Wody korzysta z innych ujęć, cechujących się różnym stopniem czystości wody. Nawet wody ujmowane z podobnej głębokości, będą różniły się pod względem rodzaju i ilości różnych związków, które nazywa się wskaźnikami jakości wody. W przypadku wód podziemnych podstawowymi wskaźnikami jakości są: żelazo, mangan, odczyn wody, jon amonowy, azotanowy i azotynowy, twardość wody, siarkowodór, barwa, mętność i utlenialność. Do bardzo ważnych wskaźników informujących o czystości wody i jej bezpośredniej lub warunkowej przydatności do spożycia zalicza się bakterie, wśród których wyróżnia się:

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Ultrafiolet. Nowoczesna metoda dezynfekcji wody i ścieków.

Ultrafiolet. Nowoczesna metoda dezynfekcji wody i ścieków.

Naświetlanie ultrafioletem jest nowoczesną metodą dezynfekcji wody pitnej i ścieków. Metoda ta z coraz większym powodzeniem jest stosowana w Polsce od blisko 30 lat. Zastosowanie chloru jako środka dezynfekcyjnego jest powszechnie znane na całym świecie. To najbardziej popularna, od dawna stosowana i najtańsza metoda dezynfekcji wody. Powszechnie znane efekty towarzyszące procesowi chlorowania wody to nieprzyjemny jej smak i zapach oraz powstawanie szkodliwych dla zdrowia ubocznych produktów tego procesu. Znana jest też niska skuteczność chlorowania w odniesieniu do bakterii Clostridium, Legionella, pierwotniaków Cryptosporidium, Giardia oraz enterowirusów, wirusów żółtaczki zakaźnej typu A i innych drobnoustrojów patogennych np. prątków gruźlicy.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Jakość wody w studniach kopanych

Jakość wody w studniach kopanych

Najwygodniejszym sposobem zaopatrzenia domu w wodę jest podłączenie go do lokalnej sieci wodociągowej. Jakość wody dostarczanej siecią wodociągową musi spełniać wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze. Zakłady wodociągowe mają obowiązek stale kontrolować jakość dostarczanej przez siebie wody tak, aby do minimum ograniczyć ryzyko jej zanieczyszczenia. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja, gdy musimy korzystać z wody ujmowanej ze studni prywatnych.Dawniej na terenach rolniczych studnia była jedynym źródłem wody pitnej - dzisiaj sytuacja uległa zmianie i znaczna część obszarów wiejskich została zaopatrzona w sieć wodociągową. Ludzie jednak ciągle korzystają z wody ze studni, gdyż wybierają wodę studzienną albo z przyczyn ekonomicznych (studnia jest darmowym źródłem wody), albo ze względu na brak dostępu do wodociągu. Są to najczęściej pojedyncze gospodarstwa, do których doprowadzenie wodociągu jest nieopłacalne, a jeszcze inni korzystają z tej wody w przekonaniu, iż jest ona lepsza od wody dostarczanej wodociągiem.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for SUW Granica - charakterystyka obiektu

SUW Granica - charakterystyka obiektu

Stacja Uzdatniania Wody „Granica” jest jednym z trzech obiektów uzdatniających wodę dla miasta Świnoujście. Zakład ten jest interesujący z kilku względów: Położenie – SUW „Granica” po wstępnym ustaleniu granic w Poczdamie znajdowała się poza granicami kraju – decyzją władz radzieckich dokonano korekty granic i obszar wraz ze stacją o powierzchni ok 75 ha włączono do Polski, tworząc swego rodzaju cypel wysunięty w obszar niemiecki; Architektura – budynek zakładu został wybudowany przez Niemców z początkiem XX wieku; do dziś zachował się praktycznie w niezmienionym stanie (poza niezbędnymi remontami); zaś szczególną uwagę zwraca oryginalna więźba dachowa i stolarka sufitowa w halach technologicznych (również w hali filtrów), zachowana, w doskonałym stanie, mimo niewątpliwie agresywnej atmosfery panującej wewnątrz budynku.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber