Praktyka

<>

Cover Image for Wysokie prędkości filtracji przez złoża chalcedonitowe

Wysokie prędkości filtracji przez złoża chalcedonitowe

Podstawowym parametrem projektowym procesu filtracji jest prędkość filtracji rozumiana jako obciążenie hydrauliczne powierzchni filtracji. Według zaleceń literaturowych prędkość filtracji filtrów pospiesznych, usuwających żelazo i mangan z wód podziemnych, należy przyjmować z przedziału 7-10m/h [1]. Wyższe prędkości filtracji są stosowane w przypadkach potwierdzonych badaniami przedprojektowymi, dowodzącymi możliwość uzyskania wysokich efektów filtracji z większymi prędkościami (do 15 m/h). Badania takie prowadzą do określenia parametrów projektowych procesu filtracji (prędkość filtracji, wysokość złoża filtracyjnego) oraz pozwalają określić parametry eksploatacyjne, związane z długością cykli filtracyjnych oraz reżimem płukania filtrów [2,3,4,5]. Przyjęta na podstawie badań przedprojektowych prędkość filtracji decyduje o wielkości powierzchni filtracji, co wpływa na koszty inwestycji (liczba filtrów, niezbędna armatura, wielkość budynku filtrów).

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Podstawy eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody Podziemnej. Podstawy usuwania żelaza i manganu.

Podstawy eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody Podziemnej. Podstawy usuwania żelaza i manganu.

Żelazo i mangan scharakteryzowane w pierwszej części cyklu stanowią podstawowe zanieczyszczenia wód podziemnych i to zarówno płytkich jak i głębokich. Ich usunięcie z wody jest stosunkowo proste, aczkolwiek konieczne jest przestrzeganie wielu zasad i procedur. Oba związki występują w wodzie w postaci rozpuszczonej. W takiej postaci mogą przejść przez każdy, nawet najdrobniejszy filtr wypełniony złoże kwarcowym, czy nawet antracytowo - kwarcowym, lub chalcedonitowym. Pewne możliwości w zakresie usuwania tych dwóch pierwiastków dają złoża katalityczne. Adsrobują (przyciągają) na swojej powierzchni żelazo i mangan

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wyznaczanie długości cyklu filtracyjnego na filtrach ciśnieniowych po manometrach

Wyznaczanie długości cyklu filtracyjnego na filtrach ciśnieniowych po manometrach

Jedną z metod określania długości cyklu filtracyjnego - wyznaczania momentu płukania filtrów ciśnieniowych jest porównywanie wskazań manometrów zamontowanych na rurociągu wody surowej i wody uzdatnionej. W zasadzie podstawa metody jest słuszna. W miarę trwania cyklu następuje zapychanie złoża filtracyjnego zatrzymywanym na filtrze żelazem czy ogólnie zawieisną (np pokoagulacyjną), w efekcie czego filtr zaczyna stawiać opory, których wielkość zależy od kilku czynników. Do podstawowych elementów wpływających na zwiększanie strat ciśnienia na filtrze (zwiększanie oporów złoża) zalicza się: stopień zanieczyszczenia wody surowej (zawartość głównie żelaza, lub zawieisny pokoagulacyjnej, jeśli filtracja jest poprzedzona koagulacją), prędkość filtracji i oczywiście długość cyklu filtracyjnego. Ponadto opory filtra zależą od granulacji, rodzaju i wysokości zasypanego złoża filtracyjnego.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Drenaż grzybkowy filtrów ciśnieniowych

Drenaż grzybkowy filtrów ciśnieniowych

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem drenażu w filtrach ciśnieniowych są dysze grzybkowe. Ich prawidłowe funkcjonowanie niejednokrotnie wpływa bezpośrednio na jakość uzdatnionej wody. Do niedawna powszechnie stosowane były dysze ceramiczne - o znacznej wytrzymałości, nisko podatne na uszkodzenia w toku normalnych czynności eksplotacyjnych. Z uwagi jednak przede wszystkim na cenę obecnie stosuje się głównie dysze wykonane z tworzywa sztucznego. Ich funkcjonowanie nie zawsze jest prawidłowe i pozbawione problemów. Warto zatem, przy każdej nadarzającej się okazji kontrolować stan dysz i dokonywać ich wymiany (tym bardziej, że nie są to duże koszty).

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Kontrola stanu aeratorów ciśnieniowych

Kontrola stanu aeratorów ciśnieniowych

Aerator stosowany w układach uzdatniania wody podziemnej jest urządzeniem najbardziej narażonym na negatywny wpływ związków występujących w wodzie surowej. Szczególnie źle oddziałuje na jego funkcjonowanie siarkowodór, agresywny dwutlenek węgla oraz siarkowodór. Żelazo osadza się na układzie dystrybucji powietrza powodując jego zapychanie i ograniczając ilość powietrza dostarczaną do procesu natleniania. Niejednokrotnie jest to pierwsza przyczyna problmów z usuwaniem żelaza, manganu, czy amoniaku. Dotyczy to zwłaszcza układów uzdatniania wody pracujących w systamie załącz / wyłącz (przestoje w nocy).Do póki aerator pracuje - powietrze wydostaje się przez dysze - żelazo się nie osadza. W momencie wyłączenia przepłwu wody (odcięcie powietrza) żelazo wytrąca się, osadza na ścianach urządzenia, zapycha układ dystrybucji powietrza. Jest to element wymagający ciągłej kontroli i konserwacji.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Techniki przyspieszania naturalnego wpracownia złóż do usuwania manganu

Techniki przyspieszania naturalnego wpracownia złóż do usuwania manganu

Biorąc pod uwagę fakt, że proces wpracowania złóż filtracyjnych do usuwania manganu niejednokrotnie trwa bardzo długo (co prezentuje m.in. artykuł poświęcony wpracowaniu filtrów antracytowo - kwarcowych, prezentowany na stronie) czasami można przyspieszać ten proces stosując "chwyty" technologiczne. Jednym ze sposobów jest obniżanie prędkości filtracji. Generalnie można stwierdzić, że im prędkość ta jest niższa, tym złoża wpracowują się szybciej. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się (hipotetycznie) w tym, że podczas pracy złoża filtracyjnego z niską prędkością filtracji (zwłaszcza przy jednoczesnym usuwaniu na jednym złożu filtracyjnym związków żelaza i manganu) filtr jest rzadziej płukany, w wyniku czego zasiedlające złoże bakterie manganowe są mniej narażone na usuwanie z filtra wraz z popłuczynami.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wpracowanie filtrów do usuwania manganu - cz. II

Wpracowanie filtrów do usuwania manganu - cz. II

Oprócz prędkości filtracji bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na wpracowanie filtrów do usuwania manganu jest obecność w wodzie czynnych substancji dezynfekcyjnych. Najczęściej jest to oczywiście chlor (dodawany jako dwutlenek chloru, podchloryn sodu, czy chlor gazowy) w celach dezynfekcyjnych, lub technologicznych, ale również może to być ozon czy nadmanganian potasu. Dlaczego obecność substancji dezynfekujących utrudnia wpracowanie złóż do usuwania manganu?

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Naturalne wpracowanie złóż antracytowo - kwarcowych do usuwania manganu

Naturalne wpracowanie złóż antracytowo - kwarcowych do usuwania manganu

W trakcie rozruchu zmodernizowanej SUW Września wystąpiły problemy z wpracowaniem złóż antracytowo - kwarcowych do usuwania manganu. Były one na tyle poważne, że jak się okazało później ostateczne wpracowanie filtrów zajęło ponad 1,5 roku. Na bazie tego przykładu i wielu innych, prezentować będziemy całą gamę przypadków z wpracowaniem filtrów do usuwania manganu, wraz ze wskazaniem czynników, które opóźniają i przyspieszają w danej sytuacji ten proces. Pierwsza grupa czynników opóźniających wpracowanie zostanie po krótce omówiona na przykładzie właśnie SUW Września.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber