Najnowsze artykuły

<>

Cover Image for Płukanie filtra powietrzem - kontrola

Płukanie filtra powietrzem - kontrola

Przedstawiamy kolejny film z serii eksploatacyjnej - obrazujący pierwsze minuty płukania filtra otwartego powietrzem. Należy jednocześnie podkreślić, że do rozprowadzenia powietrza w filtrze został wykorzystany drenaż rurowy.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej żelazem - cz. II

Wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej żelazem - cz. II

W drugiej części artykułu opisującego problematykę wtórnego zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej żelazem, podajemy przykład wodociągu, na którym pogorszenie jakości wody było spowodowane niskim stopniem jej natlenienia. Wprowadzenie tlenu do sieci wodociągowej, niemal natychmiast spowodowało obniżenie stężenia żelaza na końcówkach wodociągu.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Strącanie dwutlenku manganu w złożu filtracyjnym - FILM!

Strącanie dwutlenku manganu w złożu filtracyjnym - FILM!

Przedstawiamy Państwu kolejny z cyklu filmów technologicznych, przedstawiających wybrane procesy i zjawiska występujące w technologii uzdatniania wody. Tym razem materiał pokazuje ideę strącania na powierzchni czystego, nieaktywnego złoża - w tym przypadku piasku chalcedonitowego, dwutlenku manganu. Do tego celu wykorzystano siarczan manganu i nadmanganian potasu. Złoże jest aktywowane w warunkach laboratoryjnych, zaś sam eksperyment pokazuje mechanizm tego procesu.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Filmy przedstawiające utlenianie żelaza (II) do (III) w wodzie

Filmy przedstawiające utlenianie żelaza (II) do (III) w wodzie

Proces utleniania żelaza (II) do żelaza (III) tlenem z powietrza jest częścią składową usuwania tego wskaźnika z wody. W wielu miejscach naszego portalu możecie Państwo znaleźć podstawy praktyczne i teoretyczne tego zagadnienia. Tym razem jednak chcielibyśmy przedstawić dwa krótkie filmy, które doskonale obrazują przebieg utleniania i dalej wytrącania i sedymentacji wodorotlenku żelaza.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Legionella - ciekawy e-wykład

Legionella - ciekawy e-wykład

Legionella pneumophila jest bakterią stanowiącą problem wody ciepłej – przygotowanej czy to w zbiorowym, czy to w indywidualnym źródle. Bakterie te zostały rozpoznane i zidentyfikowane stosunkowo niedawno. W 1976 roku, podczas zjazdu Legionistów Amerykańskich w Filadelfii 221 osób zachorowało na chorobę podobną do zapalenia płuc. W wyniku choroby zmarły wówczas 34 osoby. Zakażenie to nazwano chorobą legionistów, a bakterie, która zakażenie to wywołała nazwano: Legionella Pneumophila. Rozwinęły się one w hotelowej instalacji wody ciepłej. Obecnie uważa się bakterię Legionella za potencjalnie jedno z najgroźniejszych źródeł zakażeń chorobotwórczych ze strony systemów zaopatrzenia w wodę. Stąd tak ważne przeciwdziałanie ich nadmiernemu rozwojowi i namnażaniu w instalacjach. Bakterie Legionella występują wszędzie, także w wodzie gruntowej i powierzchniowej, zarówno bardzo ciepłej (źródła termalne) jak i zasolonej.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej żelazem - cz. I

Wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej żelazem - cz. I

Z doświadczeń eksploatacyjnych wielu wodociągów w kraju wynika, że niejednokrotnie podejmowane działania modernizacyjne w Zakładzie Uzdatniania Wody, mimo znaczącej poprawy jakości wody na wyjściu z ZUW, nie pozwalają uzyskać zadowalających parametrów u odbiorców. Niejednokrotnie zdarza się, że woda u odbiorców nie odpowiada obowiązującym przepisom. Z reguły okres przed modernizacją, który cechowało tłoczenie do sieci wody o ponadnormatywnej zawartości żelaza i manganu odbija się negatywnie na jakości wody u konsumentów jeszcze przez długi czas. Żelazo, bądź mangan przechodzi z osadów pokrywających sieć do bardzo dobrze uzdatnionej wody, powodując pogorszenie jej jakości. W sumie, dla odbiorcy, mimo kosztów poniesionych na modernizację SUW, efektów nie są zauważalne.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Określanie wysokości strefy usuwania żelaza w złożu filtracyjnym - cz.I

Określanie wysokości strefy usuwania żelaza w złożu filtracyjnym - cz.I

Jednym z najważniejszych parametrów projektowych, a później eksploatacyjnych w usuwaniu z wody żelaza, a także pośrednio manganu jest wyznaczanie wysokości poszczególnych stref technologicznych - tj. strefy odżelaziania oraz odmanganiania wody. Parametr ten częstokroć pomijany, czasami w ogóle nie zauważany jest niejednokrotnie kluczem do ustalenia przyczyn problemów z usuwaniem żelaza oraz manganu tak w układach jednostopniowej jak i dwustopniowej filtracji. Świadomość kolejności zachodzących procesów w złożu filtracyjnym oraz wysokości złoża zajętej na realizację danego procesu daje duże możliwości diagnostyczne i eksploatacyjne. W niniejszym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne strefowania złoża filtracyjnego oraz praktycznie przydatne sposoby ustalania wysokości tejże strefy na etapie projektowania i weryfikacji technologii uzdatniania wody.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Eksploatacja układów napowietrzania otwartego wody - przykłady rozwiązań stosowanych w kraju.

Eksploatacja układów napowietrzania otwartego wody - przykłady rozwiązań stosowanych w kraju.

W artykule poświęconym podstawom teoretycznym napowietrzania wody, przedstawiono cel tego procesu, najczęściej stosowane systemy oraz scharakteryzowano dokładnie metody napowietrzania ciśnieniowego wody, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych zasad eksploatacji oraz kontroli w odniesieniu do uzdatniania wody podziemnej. Prezentowany  artykuł dotyczyć będzie drugiej grupy metod napowietrzania wody - napowietrzania otwartego.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber