Najnowsze artykuły
<poprzednie>następne
Drenaż grzybkowy filtrów - przegląd stosowanych grzybków - część I
Drenaż grzybkowy filtrów jest podaj najczęściej stosowanym rozwiązaniem w filtrach ciśnieniowych i grawitacyjnych. Jeszcze do niedawna podstawowym materiałem, z którego wykonywane były grzybki filtracyjne była porcelana. Grzybki tego typu na chwilę obecną, mimo, iż można jeszcze je nabyć cechuje wysoka cena zakupu oraz przede wszystkim stosunko niska wytrzymałość mechaniczna, zwłaszcza na uderzenia spodwodowane przemieszającymi się podczas płukania nagrubszymi frakcjami warstw podtrzymujących. Obecnie, najczęściej stosuje się grzybki wykonane z tworzyw szutcznych. Mnogość rozwiązań jest jednak znaczna. Dysze różnią się kształtem tzw. "grzybka" - czy głowicy, długością trzonków oraz szerokością szczelin. Różnice te mają istotne znaczenie technologiczne. Dlatego dokonując remontu filtra, czy wymiany złoża, warto przyjrzeć się tej tematyce. W pierwszej części artykułu przedstawiamy podstawowe rodzaje dysz grzybkowych w fotograficznym wydaniu. Kolejny artykuł przybliżał będzie zagadnienia związane z doborem dysz grzybkowych oraz zasadami ich montażu i kontroli.
Rad i uran w wodzie butelkowanej
Na stronie internetowej www.media.wp.pl został zamieszczony bardzo ciekawy prezentujący wyniki badań izotopów radioaktywnych w wodach butelkowanych. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie znanego pisma "Świat Konsumenta". Sprawdzono 13 znanych polskich marek wody mineralnej pod kątem zawartości radu 228 i 226 oraz uranu.
Ciekawe artykuły: "Toksyczne oddziaływanie glinu"
W "Wodociągach i Kanalizacji" nr 5/2008 ukazał się ciekawy artykuł, napisany przez Julitę Szafraniak z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, pt."Toksyczne oddiaływanie glinu". Autorka oprócz ogólnych informacji na temat występowania glinu w przyrodzie, wśród których znajdziemy geologię występowania glinu, mechanizm jego migracji do środowiska, czy też formę występowania w zależności od odczynu, prezentuje dane dotyczące oddziaływania glinu na organizmy żywe, w tym organizm człowieka.
Powietrze w płukaniu filtrów
Powietrze w płukaniu filtrów jest nieodzownym czynnikiem technologicznym pozwalającym utrzymać stabilność granulometryczną złóż filtracyjnych (zwłaszcza w przypadku odżelaziania i odmanganiania wody, gdzie mamy do czynienia z przyrostem powłok na ziarnach złoża filtracyjnego). Niestety nader często zdarzają się przypadki, w których wydajność płukania powietrzem jest zbyt niska, względnie rezygnuje się w ogóle z tej fazy płukania złóż filtrcyjnych. A płukanie powietrzem w wielu przypadkach jest gwarantem sprawności technologicznej i uzyskiwania dobrych efektów uzdatniania wody. W artykule przedstawiono zasady doboru urządzeń do płukania złóż filtracyjnych, weryfikacji poprawności istniejących systemów, skutki nie płukania filtrów powietrzem.
Eksploatacja układów uzdatniania ze zbiornikiem wody czystej poniżej filtrów
Jednym z dość charakterystycznych układów technologicznych uzdatniania wody, jest system ciśnieniowy, w którym woda po filtrach ciśnieniowych trafia do zbiornika wody czystej, w którym zwierciadło wody znajduje się poniżej poziomu złoża filtracyjnego (w bezpośrednim porównaniu rzędnych). Taka eksploatacja wiąże się z określonymi problemami, które rzadko wiąże się właśnie ze specyficznym rozmieszczeniem wysokościowym poszczególnych urządzeń.
Praca filtrów otwartych z niskim słupem wody nad złożem
W nawiązaniu do prezentowanego na stronie www.technologia-wody.pl artykułu poświęconego zapowietrzaniu filtrów otwartych - przyczyn, skutków i sposobó zapobiegania prezentujemy rozwinięcie tematu, w oparciu o doświadczenia praktyczne i badania technologiczne przeprowadzone na Stacji Uzdatniania Wody, w której konieczna była eksploatacja układu na bardzo niskim słupie wody nad złożem filtracyjnym. Oczywiście słup wody nad złożem w filtrach grawitacyjnych stanowi "siłę napędową" procesu filtracji i m.in. od jego wysokości zależy długość cyklu filtracyjnego.
Charakterystyka metod napowietrzania ciśnieniowego wody podziemnej
Napowietrzanie jest procesem wykorzystywanym praktycznie na każdej Stacji Uzdatniania Wody podziemnej. Celem jego stosowania w układach technologicznych jest: wprowadzanie do wody tlenu oraz usunięcie rozpuszczonych w wodzie podziemnej gazów, głównie CO2 agresywnego oraz siarkowodoru (H2S), w zdecydowanie najmniejszym stopniu azotu amonowego, który dla pH wód naturalnych występuje praktycznie wyłączanie w postaci rozpuszczonego jonu NH4+, a nie gazu NH3 który można by odpędzić.
Prędkość filtracji w układach jednostopniowego pompowania
Prędkość filtracji podawana w m/h to podstawowy parametr technologiczny w eksploatacji filtrów każdego typu filtrów. Jest ona równoważna z obciążeniem hydraulicznym powierzchni filtracji podawanym w m3 na m2 powierzchni filtra i godzinę. Na podstawie prędkości filtracji (obciążenia filtrów) można wyznaczyć m.in.: długość cyklu filtracyjnego (zgodnie z metodą obliczeniową), wysokość przenikania zawiesin (np żelaza, czy też kłaczków pokoagulacyjnych), jak również porównać, czy prędkość filtracji z jaką eksploatowane są filtry na naszej SUW jest prędkością, wysoką, niską czy optymalną, dla usuwania z wody zanieczyszczeń charakterystycznych dla danego ujęcia.