Technologia
<poprzednie
Zapowietrzanie filtrów otwartych - przyczyny, sposoby zapobiegania
Efektywność filtracji wody w zakresie usuwania związków żelaza i manganu (w przypadku uzdatniania wód podziemnych), czy też odfiltrowywania kłaczków pokoagulacyjnych (w toku koagulacji powierzchniowej, czy filtracji po koagulacji objętościowej) zależy w znacznej mierze od czynników hydraulicznych. Jeden z nich - skokowe zmiany prędkości filtracji - został już omówiony we wcześniejszym artykule. Drugi równie ważny to zapowietrzanie filtrów. Przyczyna wydzielania się gazów jest zazwyczaj inna w przypadku filtracji ciśnieniowej i w przypadku filtracji otwartej.
Chalcedonit w uzdatnianiu wody podziemnej
Chalcedonit jest złożem filtracyjnym, którego własności fizyko - chemiczne stwarzają perspektywy szerokiego zastosowania w technologii uzdatniania wody. Dobrze przebadane wykorzystanie złoża w uzdatnianiu wody podziemnej, potwierdzone wdrożeniami w skali technicznej w filtrach ciśnieniowych, otwartych, dla wód o różnym stopniu skomplikowania wskazuje, że chalcedonit może być z powodzeniem stosowany jako substytut złóż antracytowo - kwarcowych, czy katalitycznych (po wcześniejszym wpracowaniu).
Drenaż grzybkowy filtrów ciśnieniowych
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem drenażu w filtrach ciśnieniowych są dysze grzybkowe. Ich prawidłowe funkcjonowanie niejednokrotnie wpływa bezpośrednio na jakość uzdatnionej wody. Do niedawna powszechnie stosowane były dysze ceramiczne - o znacznej wytrzymałości, nisko podatne na uszkodzenia w toku normalnych czynności eksplotacyjnych. Z uwagi jednak przede wszystkim na cenę obecnie stosuje się głównie dysze wykonane z tworzywa sztucznego. Ich funkcjonowanie nie zawsze jest prawidłowe i pozbawione problemów. Warto zatem, przy każdej nadarzającej się okazji kontrolować stan dysz i dokonywać ich wymiany (tym bardziej, że nie są to duże koszty).
Techniki przyspieszania naturalnego wpracownia złóż do usuwania manganu
Biorąc pod uwagę fakt, że proces wpracowania złóż filtracyjnych do usuwania manganu niejednokrotnie trwa bardzo długo (co prezentuje m.in. artykuł poświęcony wpracowaniu filtrów antracytowo - kwarcowych, prezentowany na stronie) czasami można przyspieszać ten proces stosując "chwyty" technologiczne. Jednym ze sposobów jest obniżanie prędkości filtracji. Generalnie można stwierdzić, że im prędkość ta jest niższa, tym złoża wpracowują się szybciej. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się (hipotetycznie) w tym, że podczas pracy złoża filtracyjnego z niską prędkością filtracji (zwłaszcza przy jednoczesnym usuwaniu na jednym złożu filtracyjnym związków żelaza i manganu) filtr jest rzadziej płukany, w wyniku czego zasiedlające złoże bakterie manganowe są mniej narażone na usuwanie z filtra wraz z popłuczynami.
Naturalne wpracowanie złóż antracytowo - kwarcowych do usuwania manganu
W trakcie rozruchu zmodernizowanej SUW Września wystąpiły problemy z wpracowaniem złóż antracytowo - kwarcowych do usuwania manganu. Były one na tyle poważne, że jak się okazało później ostateczne wpracowanie filtrów zajęło ponad 1,5 roku. Na bazie tego przykładu i wielu innych, prezentować będziemy całą gamę przypadków z wpracowaniem filtrów do usuwania manganu, wraz ze wskazaniem czynników, które opóźniają i przyspieszają w danej sytuacji ten proces. Pierwsza grupa czynników opóźniających wpracowanie zostanie po krótce omówiona na przykładzie właśnie SUW Września.
SUW Granica - problemy i rozwiązanie
Kontynuując temat scharakteryzowanej we wcześniejszym artykule SUW Granica, trzeba zwrócić uwagę, że pracujący układ cechowała niewystarczająca skuteczność technologiczna. Przekroczenia dotyczyły stężenia żelaza oraz manganu. Okresowo (tylko i wyłącznie poza sezonem), skuteczność usuwania Fe była zadowalająca, natomiast mangan, zasadniczo przez cały rok, bardziej lub mniej przebijał do filtratu. Koniecznym okazało się dokładne przeanalizowanie układu technologicznego i wskazanie czynników odpowiedzialnych za występujące problemy, a następnie sposobów wyjścia z sytuacji. Przeprowadzono, zatem kilka podstawowych badań i przeliczeń technologicznych popartych kontrolą techniczną urządzeń.
Uziarnienia piasku kwarcowego
Uziarnienie piasku kwarcowego powinno być dobrane względem przeznaczenia technologicznego filtra. Dane literaturowe jak doświadczenia praktyczne podają konkretne uziarnienia do realizacji konkretnych funkcji. Poniżej podano i opisano wybrane zalecenia dotyczące doboru piasku kwarcowego z małym komentarzem.
Piasek kwarcowy - cz.I
Piasek kwarcowy jest chyba najczęściej stosowanym złożem w technologii uzdatniania wody zarówno powierzchniowej jak i podziemnej. Jednocześnie stanowi materiał najlepiej rozpoznany. O powszechności tego złoża decydują przede wszystkim następujące elementy: niska cena złoża, wysoka wytrzymałość mechaniczna, bierność w stosunku do uzdatnianej wody (nie rozpuszcza się, ani nie uwalnia do wody szkodliwych substancji). Jednak jeśli porównać jego własności technologiczne z takimi złożami jak chalcedonit, czy antracyt, wypada zdecydowanie najgorzej. Prezentujemy podstawowe informacje dotyczące tego złoża, w tym niektóre parametry technologiczne.