Technologia

<>

Cover Image for Analiza technologiczna przypadku problemów z uzdatnianiem wody podziemnej na filtrach otwartych

Analiza technologiczna przypadku problemów z uzdatnianiem wody podziemnej na filtrach otwartych

Eksploatacja Stacji Uzdatniania Wody, pracujących nawet w oparciu o najprostsze rozwiązania technologiczne niejednokrotnie nastręcza wielu problemów. Czasami kryją się one w najmniej oczekiwanym miejscu, gdzie wydawałoby się, że nie powinno ich być. Jednym z takich przykładów jest obiekt, którego analizę technologiczną przedstawiono w niniejszym artykule. Stacja Uzdatniania Wody, o której mowa opiera się w zasadzie o dwa podstawowe procesy technologiczne - jest to napowietrzanie i filtracja. Oba procesy przebiegają w systemie otwartym.Napowietrzanie opiera się o klasyczne dysze białostockie, natomiast filtracja odbywa się na wysokich złożach kwarcowych.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for APEL mikrobiologiczny

APEL mikrobiologiczny

W związku z licznymi doniesieniami z kraju o masowych przekroczeniach w wodzie ujmowanej, czy też uzdatnionej bakterii inkubowanych w temperaturze 22 st C, opornych na klasyczne chlorowanie, zwracamy się z apelem do wodociągów, czy technologów, którzy mieli tego typu problemy i sobie z nimi poradzili, bądź mają i cały czas prowadzą działania czy to zapobiegawcze, czy zaradcze.Celem apelu jest wymiana doświadczeń w tej dziedzinie i wypracowanie wspólnych działań. Wszystkie osoby, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu problemu, lub mają pozytywne, czy negatywne doświadczenia prosimy o kontakt pod adresem biuro@technologia-wody.plPoniżej charakterystyka jednego z typowych przypadków na wodociągu miejskim.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Ułatwienia dla budujących wodociągi i kanalizację sanitarną w Gdańsku

Ułatwienia dla budujących wodociągi i kanalizację sanitarną w Gdańsku

Na prośbę Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej zamieszczamy informacje dotyczące uproszczeń procedur administracyjnych związanych z wydawaniem warunków technicznych i uzgodnień dokumentacji projektowej dla urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych. "Intensywny rozwój budownictwa wymusza zmiany. Samorząd Miasta Gdańska postanowił uprościć procedury administracyjne związane z wydawaniem warunków technicznych i uzgodnień dokumentacji projektowej dla urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych. Dokonano stosownych zmian w Regulaminie zbiorowego dostarczania wody i odbioru ścieków w Gdańsku."

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Usuwanie jonu amonowego z wody podziemnej

Usuwanie jonu amonowego z wody podziemnej

Obowiązujące przepisy z zakresu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określają maksymalną zawartość jonu amonowego na poziomie 0,5 mg NH4+/L. Jest to zmiana w stosunku do Rozporządzenia z 2002 roku, w którym maksymalne stężenie jonu amonowego na poziomie 0,5 mg/L dotyczyło wód chlorowanych, natomiast w przypadku wód niechlorowanych normy spełniała woda zawierająca do 1,5 mg NH4+/L. Obecnie wiele Zakładów Uzdatniania Wody (ZUW), w których do tej pory były spełnione wymagania dotyczące jakości wody uzdatnionej, stanęło przed koniecznością intensyfikacji procesów usuwania azotu amonowego.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Biblioteka Technologa. Konferencja: WODA 2006

Biblioteka Technologa. Konferencja: WODA 2006

W "Bibliotece Technologa" prezentujemy bibliografię, spis artykułów zamieszczonych w czasopismach branżowych, materiałach konferencyjnych, poświęconych szeroko rozumianej tematyce ujęć, uzdatniania, dystrybucji oraz zarządzania systemami wodnymi.Bibliografia jest pomocna w poszukiwaniach konkretnego zagadnienia, odsyła również do pozycji literaturowych, które zawierają informacje na interesujący temat.XIX Krajowa Konferencja, VII Międzynarodowa Konferencja: "Zaopatrzenie w wodę, jakość i ochrona wód" WODA 2006.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Natlenianie wody - zapotrzebowanie wody na tlen

Natlenianie wody - zapotrzebowanie wody na tlen

Tlen w technologii uzdatniania wody wykorzystywany jest do: utleniania żelaza, utleniania manganu oraz utleniania azotu amonowego - biologicznej nitryfikacji. Jest to wprawdzie najtańszy utleniacz, jednak jako jedyny pozwala skutecznie usunąć jon amonowy z wody do wartości wymaganych obowiązującym Rozporządzeniem (0,5 mgN-NH4). Ilość tlenu jaka powinna być wtłoczona do wody wynika z zapotrzebowania stechiometrycznego. Najwięcej potrzeba na utlenienie jonu amonowego, najmniej natomiast na utlenienie żelaza.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Ekranizacja powłok katalitycznych żelazem.

Ekranizacja powłok katalitycznych żelazem.

Ciekawe zagadnienie zostało poruszone w dziale technologicznym na stronie www.forum-wodociagi.pl. Rzecz dotyczy następującego pytania:"Przy jakich wartościach żelazo (II) i (III) przestaje być czynnikiem ekranizującym tworzenie się powłok katalitycznych na mangan dla filtrów samopłuczących. Może lepszym rozwiązaniem jest dwustopniowa filtracja, ale wciąż interesują mnie filtry gdzie filtracja i płukanie odbywają się równocześnie. Dotyczy to wód podziemnych z zawartością żelaza ogólnego ok. 2,0 mg Fe/l, manganu 0,21 mg Mn/l, w wodzie surowej obecny jest siarkowodór, lecz w drodze napowietrzania otwartego na filtry już nie dociera. Czy dla w/w wody prędkość filtracji 15m/h jest zbyt duża, aby uzyskać żelazo po filtracji ok. 0,20 - 0,30 mg Fe/l? "

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wyznaczanie długości cyklu filtracyjnego na filtrach ciśnieniowych po manometrach

Wyznaczanie długości cyklu filtracyjnego na filtrach ciśnieniowych po manometrach

Jedną z metod określania długości cyklu filtracyjnego - wyznaczania momentu płukania filtrów ciśnieniowych jest porównywanie wskazań manometrów zamontowanych na rurociągu wody surowej i wody uzdatnionej. W zasadzie podstawa metody jest słuszna. W miarę trwania cyklu następuje zapychanie złoża filtracyjnego zatrzymywanym na filtrze żelazem czy ogólnie zawieisną (np pokoagulacyjną), w efekcie czego filtr zaczyna stawiać opory, których wielkość zależy od kilku czynników. Do podstawowych elementów wpływających na zwiększanie strat ciśnienia na filtrze (zwiększanie oporów złoża) zalicza się: stopień zanieczyszczenia wody surowej (zawartość głównie żelaza, lub zawieisny pokoagulacyjnej, jeśli filtracja jest poprzedzona koagulacją), prędkość filtracji i oczywiście długość cyklu filtracyjnego. Ponadto opory filtra zależą od granulacji, rodzaju i wysokości zasypanego złoża filtracyjnego.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber