Technologia

<>

Cover Image for Powietrze w płukaniu filtrów

Powietrze w płukaniu filtrów

Powietrze w płukaniu filtrów jest nieodzownym czynnikiem technologicznym pozwalającym utrzymać stabilność granulometryczną złóż filtracyjnych (zwłaszcza w przypadku odżelaziania i odmanganiania wody, gdzie mamy do czynienia z przyrostem powłok na ziarnach złoża filtracyjnego). Niestety nader często zdarzają się przypadki, w których wydajność płukania powietrzem jest zbyt niska, względnie rezygnuje się w ogóle z tej fazy płukania złóż filtrcyjnych. A płukanie powietrzem w wielu przypadkach jest gwarantem sprawności technologicznej i uzyskiwania dobrych efektów uzdatniania wody. W artykule przedstawiono zasady doboru urządzeń do płukania złóż filtracyjnych, weryfikacji poprawności istniejących systemów, skutki nie płukania filtrów powietrzem.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Eksploatacja układów uzdatniania ze zbiornikiem wody czystej poniżej filtrów

Eksploatacja układów uzdatniania ze zbiornikiem wody czystej poniżej filtrów

Jednym z dość charakterystycznych układów technologicznych uzdatniania wody, jest system ciśnieniowy, w którym woda po filtrach ciśnieniowych trafia do zbiornika wody czystej, w którym zwierciadło wody znajduje się poniżej poziomu złoża filtracyjnego (w bezpośrednim porównaniu rzędnych). Taka eksploatacja wiąże się z określonymi problemami, które rzadko wiąże się właśnie ze specyficznym rozmieszczeniem wysokościowym poszczególnych urządzeń.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Praca filtrów otwartych z niskim słupem wody nad złożem

Praca filtrów otwartych z niskim słupem wody nad złożem

W nawiązaniu do prezentowanego na stronie www.technologia-wody.pl artykułu poświęconego zapowietrzaniu filtrów otwartych - przyczyn, skutków i sposobó zapobiegania prezentujemy rozwinięcie tematu, w oparciu o doświadczenia praktyczne i badania technologiczne przeprowadzone na Stacji Uzdatniania Wody, w której konieczna była eksploatacja układu na bardzo niskim słupie wody nad złożem filtracyjnym. Oczywiście słup wody nad złożem w filtrach grawitacyjnych stanowi "siłę napędową" procesu filtracji i m.in. od jego wysokości zależy długość cyklu filtracyjnego.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Charakterystyka metod napowietrzania ciśnieniowego wody podziemnej

Charakterystyka metod napowietrzania ciśnieniowego wody podziemnej

Napowietrzanie jest procesem wykorzystywanym praktycznie na każdej Stacji Uzdatniania Wody podziemnej. Celem jego stosowania w układach technologicznych jest: wprowadzanie do wody tlenu oraz usunięcie rozpuszczonych w wodzie podziemnej gazów, głównie CO2 agresywnego oraz siarkowodoru (H2S), w zdecydowanie najmniejszym stopniu azotu amonowego, który dla pH wód naturalnych występuje praktycznie wyłączanie w postaci rozpuszczonego jonu NH4+, a nie gazu NH3 który można by odpędzić.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Prędkość filtracji w układach jednostopniowego pompowania

Prędkość filtracji w układach jednostopniowego pompowania

Prędkość filtracji podawana w m/h to podstawowy parametr technologiczny w eksploatacji filtrów każdego typu filtrów. Jest ona równoważna z obciążeniem hydraulicznym powierzchni filtracji podawanym w m3 na m2 powierzchni filtra i godzinę. Na podstawie prędkości filtracji (obciążenia filtrów) można wyznaczyć m.in.: długość cyklu filtracyjnego (zgodnie z metodą obliczeniową), wysokość przenikania zawiesin (np żelaza, czy też kłaczków pokoagulacyjnych), jak również porównać, czy prędkość filtracji z jaką eksploatowane są filtry na naszej SUW jest prędkością, wysoką, niską czy optymalną, dla usuwania z wody zanieczyszczeń charakterystycznych dla danego ujęcia.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Płukanie filtrów otwartych - przegląd metod i skuteczność

Płukanie filtrów otwartych - przegląd metod i skuteczność

Płukanie filtrów jest podstawową czynnością technologiczną obłsługi Stacji Uzdatniania Wody, zarówno podziemnej jak i powierzchniowej. Prawidłowo prowadzony proces płukania warunkuje wysoką skuteczność pracy układu uzdatniania. Zazwyczaj problemy technologiczne z uzdatnianiem wody w prostej linii wiążą się z różnymi zaniedbaniami, bądź niewłaściwie prowadzonym płukaniem, czy to wodą, czy powietrzem.Można śmiało powiedzieć, że tyle ile Stacji Uzdatniania Wody, tyle różnych sposobów płukania filtrów. Różnice wiążą się z kolejnością płukania różnymi mediami, czasem płukania, wydajnością (intensywnością). W artykule omówiono podstawowe aspekty płukania filtrów otwartych.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Bakteria Escherichia coli jako organizm wskaźnikowy

Bakteria Escherichia coli jako organizm wskaźnikowy

Najbardziej znany w środowisku eksploatatorów SUW mikroorganizm to Escherichia coli. Budzi ona swego rodzaju przerażenie jeśli pojawi się w wynikach badań Sanepidu, bo zawsze wymusza podjęcie radykalnych i stanowczych działań związanych z: jej unieszkodliwieniem i likwidacją oraz poinformowaniem odbiorców o zaistniałym przekroczeniu i zgodnie z decyzją Sanepidu - podjęciu działań związanych z dostarczeniem ludności wody zdatnej do picia.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Formy występowania amoniaku w wodzie

Formy występowania amoniaku w wodzie

Forma występowania amoniaku w wodzie zależy od jej odczynu. Jednocześnie jest to bardzo ważna informacja technologiczna, informująca np o tym jaką część jonu amonowego z wody można odgazować (a odgazowujemy zawsze jedynie amoniak w formie gazowej) a jaką część należy usunąć np poprzez procesy nitryfikacji, bądź sorpcji na odpowiednich żywicach jonowymiennych.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber