Technologia

<>

Cover Image for Analiza wody prowadzona przez Operatorów - żelazo

Analiza wody prowadzona przez Operatorów - żelazo

Jednym z podstawowych zadań Operatora Stacji Uzdatniania Wody powinna być kontrola technologiczna uzyskiwanych efektów. Nie chodzi w tym miejscu o szczegółowe badania laboratoryjne, które przecież są prowadzone przez Sanepidy, czy Laboratoria Zakładowe, ale o kontrolne testy, pozwalające z dużą dokładnością stwierdzić poziom danego wskaźnika, jak i dostosować eksploatację  układu uzdatniania do uzyskiwanych wyników. Zaletą takich testów jest przede wszystkim szybkość oraz fakt, że do wykonania badania nie trzeba praktycznie żadnych urządzeń. Zdecydowanie skracają czas, pozwalając na szybkie podjęcie decyzji eksploatacyjnej. Ich niewątpliwą zaletą jest również cena. Dziś prezentujemy testy do analizy żelaza wraz z ich charakterystyką.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Automatyzacja pracy filtrów otwartych

Automatyzacja pracy filtrów otwartych

Właściwa praca filtrów otwartych to znaczący element decydujący o jakości wody uzdatnionej. Do tej pory bardzo często filtry regulowane były ręcznie. Tj. w sytuacji, gdy na skutek wzrostu przepływu przez filtr następowało zwiększenie wysokości słupa wody nad złożem filtracyjnym pracownik odkręca zasuwę (bądź przepustnicę) na rurociągu wody uzdatnionej. W odwrotnej sytuacji, gdy następuje zmniejszenie napływu na filtr, aby uniknąć obniżenia zwierciadła wody nad złożem (odsłonięcia złoża filtracyjnego) operator musi przymknąć przepustnicę (lub zasuwę) . Ponadto korekta jest konieczna również w sytuacji zapychania złoża filtracyjnego (kolmatacji) zawiesiną (otwieranie przepustnicy lub zasuwy)

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Prędkości filtracji w układach dwustopniowego pompowania wody

Prędkości filtracji w układach dwustopniowego pompowania wody

W jedynym z wcześniejszych artykułów prezenotwanych na stronie omówione zostały zasady wyznaczania prędkości filtracji - jako jednego z ważniejszych parametrów technologicznych, w układach jednostopniowego pompowania - z wykorzystaniem hydroforów. W niniejszym artykule scharakteryzowane zostaną metody wyznaczania prędkości filtracji w układach dwustopniowego pompowania. Układy dwustopniowego pompowania zazwyczaj składają się z następujących procesów jednostkowych: wydobycie wody (studnie i pompy głębinowe, bądź ujęcie powierzchniowe) - napowietrzanie (wstępne utlenianie chemiczne) - filtracja (gratiwacyjna, bądź ciśnieniowa) - dodatkowe procesy technologiczne - retencja - pompownia drugiego stopnia (do sieci wodociągowej).

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Analiza manganu przez Operatorów SUW

Analiza manganu przez Operatorów SUW

Jednym z podstawowych zadań Operatora Stacji Uzdatniania Wody powinna być kontrola technologiczna uzyskiwanych efektów. Nie chodzi w tym miejscu o szczegółowe badania laboratoryjne, które przecież są prowadzone przez Sanepidy, czy Laboratoria Zakładowe, ale o kontrolne testy, pozwalające z dużą dokładnością pozwolą stwierdzić poziom danego wskaźnika, jak i dostosowac eksploatację  układu uzdatniania do uzyskiwanych wyników. Zaletą takich testów jest przede wszystkim szybkość oraz fakt, że do wykonania badania nie trzeba praktycznie żadnych urządzeń. Zdecydowanie skracają czas, pozwalając na szybkie podjęcie decyzji eksploatacyjnej. Ich niewątpliwą zaletą jest równiaż cena. Dziś prezentujemy testy do analizy manganu  wraz z ich charakterystyką.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Płukanie filtra powietrzem - kontrola

Płukanie filtra powietrzem - kontrola

Przedstawiamy kolejny film z serii eksploatacyjnej - obrazujący pierwsze minuty płukania filtra otwartego powietrzem. Należy jednocześnie podkreślić, że do rozprowadzenia powietrza w filtrze został wykorzystany drenaż rurowy.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej żelazem - cz. II

Wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej żelazem - cz. II

W drugiej części artykułu opisującego problematykę wtórnego zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej żelazem, podajemy przykład wodociągu, na którym pogorszenie jakości wody było spowodowane niskim stopniem jej natlenienia. Wprowadzenie tlenu do sieci wodociągowej, niemal natychmiast spowodowało obniżenie stężenia żelaza na końcówkach wodociągu.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Strącanie dwutlenku manganu w złożu filtracyjnym - FILM!

Strącanie dwutlenku manganu w złożu filtracyjnym - FILM!

Przedstawiamy Państwu kolejny z cyklu filmów technologicznych, przedstawiających wybrane procesy i zjawiska występujące w technologii uzdatniania wody. Tym razem materiał pokazuje ideę strącania na powierzchni czystego, nieaktywnego złoża - w tym przypadku piasku chalcedonitowego, dwutlenku manganu. Do tego celu wykorzystano siarczan manganu i nadmanganian potasu. Złoże jest aktywowane w warunkach laboratoryjnych, zaś sam eksperyment pokazuje mechanizm tego procesu.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber
Cover Image for Filmy przedstawiające utlenianie żelaza (II) do (III) w wodzie

Filmy przedstawiające utlenianie żelaza (II) do (III) w wodzie

Proces utleniania żelaza (II) do żelaza (III) tlenem z powietrza jest częścią składową usuwania tego wskaźnika z wody. W wielu miejscach naszego portalu możecie Państwo znaleźć podstawy praktyczne i teoretyczne tego zagadnienia. Tym razem jednak chcielibyśmy przedstawić dwa krótkie filmy, które doskonale obrazują przebieg utleniania i dalej wytrącania i sedymentacji wodorotlenku żelaza.

dr inż. Łukasz Weber
dr inż. Łukasz Weber